Krisztina Váradi
Csau csau – a csupaszív szőrpamacs
A csau csau egy ősi, kínai kutyafajta. Régészeti leletek bizonyítják, hogy Kínában már 2000 évvel ezelőtt is létezett a jellegzetes külsejű csupaszőr kutyus. Elsősorban templomok és paloták őrzésére, valamint vadászatra használták. Érdekes tény, hogy emiatt Kínában a fontos épületek előtt nem oroszlán szobrok – mint ahogyan Európában-, hanem csau csaut mintázó alkotások állnak.
A csau csau a császári udvarban valóságos státuszszimbólumnak számított, ezért is megdöbbentő, hogy évszázadokon keresztül fogyasztották a húsát. Egyes területeken még ma is kedvelt csemege a kutyasonka, amit előszeretettel hamisítanak. Annak érdekében, hogy igazolják a hús származását, úgy árusítják, hogy rajta hagyják a kutya szőrös mancsát. Ízlések és pofonok…
A csau csau annak ellenére, hogy Kínában évezredek óta ismert, Európába csak a 19. század második felében jutott el. Robosztus és egyedi külsejének köszönhetően először csak állatkertekben tartották, azonban gyorsan népszerűvé vált. Nem csoda, hogy Viktória királynő és maga Sigmund Freud is csau csaut tartott.
Hatalmas, oroszlánhoz hasonló bundája mellett a csau csaunak van egyéb különlegessége is. Az egyik, hogy a nyelve kék. Ez minden más kutyafajtánál bajt jelent, a csau csau esetén azonban ez az általános, ahogyan az is, hogy az összes többi kutyafajtával szemben nem 42, hanem 44 foga van.
