Krisztina Váradi
Aum shinrikyo
Az Aum shinrikyo egy fiatal és szélsőséges vallási forma Japánban, melyet 1984-ben alapított Asahara Shoko. Az Aum shinrikyo kezdetben ötvözte az összes nagy vallást – így például a buddhizmust, a sintoizmust, a kereszténységet és a tibeti buddhizmust -, majd idővel egyre radikálisabbá vált, sőt, nem nélkülözte a személyi kultusz és a nacionalizmus jelleget sem. Asahara Shoko azt állította, hogy a világ 1997-ben véget ér egy atomháború következtében, és ő maga a megváltó, ennek ellenére az Aum shinrikyot 1989-ben hivatalosan is vallássá nyilvánították.
Ezután vált maga a vallás egyre drasztikusabbá. Gyorsan terjedt, és a ’90-es évektől kezdve egyre népszerűbbé vált elsősorban az egyetemisták körében, amely teljes egészében egybevágott Asahara Shoko elképzeléseivel. Ő ugyanis elitnek szóló vallásként emlegette az Aum shinrikyot. Ezzel párhuzamosan lett egyre inkább szekta jellegű a vallás, melyben a hívek a külvilágtól elzártan éltek együtt, és aki megpróbált kilépni, gyakran az életével fizetett.
Asahara Shoko azonban nem érte be ennyivel, megpróbálta felfegyverezni a gyülekezetet, biológiai fegyverek készítésébe kezdett, és 1992-től kezdve évente követtek el különféle terrorcselekményeket, melyeket először a rendőrség nem hozott összefüggésbe a vallással. 1995-ben azonban brutálisan megkínoztak és megöltek egy férfit, akinek a húga kilépett a szektábó

l, ez pedig a rendőrség figyelmét az Aum shinrikyora irányította.
Összehangolt rajtaütést szerveztek a vallás több központja ellen, hogy megtalálják és elfogják Asahara Shokot, aki erre válaszul támadást indított a tokiói metróban. A támadásban 13 ember életét vesztette, és majdnem ezren megsérültek. Végül mégis elfogták Asaharat, aki 6 társával együtt halálra ítéltek és 2018-ban ki is végezték őket. A vallást azonban nem sikerült felszámolni, átszerveződött és l Aleph néven a mai napig működik a vallásszabadság égisze alatt.